Podziel się wpisem

Każda strona internetowa posiada unikalny adres URL. Już w momencie wykupienia hostingu pojawia się opcja jego wyboru. W tym artykule przedstawiam 5 wskazówek, jak wybrać najlepszą domenę dla swojej strony, sklepu lub bloga.

Co to jest domena? Jest to unikalny adres, pod którym użytkownicy mogą uzyskać dostęp do Twojej strony www. Każda domena posiada wybrane przez Ciebie rozszerzenie (np. .pl, .com itd.). Komputery łączą się za pomocą adresów IP, jednak ludziom byłoby trudno zapamiętać ciąg liczb. Dlatego w domenach stosowany jest ciąg znaków.

Dlaczego domena jest tak ważna? Bez niej nikt nie będzie w stanie odwiedzić Twojej witryny. A po co Ci strona, skoro nie ma odwiedzających?

Jak wybrać najlepszą domenę dla Twojej strony www?

Określ grupę docelową i wybierz rozszerzenie domeny

Przed wykupieniem adresu URL określ swoją grupę odbiorców. Ustal miejscowość lub kraj, który zamieszkuje Twój „idealny czytelnik”. Bartek, ale po co mi to? Co ma wspólnego grupa docelowa z rozszerzeniem domeny?

To, że nie możesz stosować końcówki .pl, jeśli ofertę kierujesz np. do mieszkańców Wielkiej Brytanii. Każdy kraj ma przypisane rozszerzenie. I tak:

  • Polska – .pl;
  • Rosja – .ru;
  • Niemcy – .eu;
  • Armenia – .am
  • itd.

Istnieją również końcówki zależne od celu strony (tzw. domeny najwyższego poziomu) – .com (komercyjne), .gov (rządowe), .mil (militarne), .biz (biznesowe) czy .info (informacyjne). W 2014 roku do użytku wprowadzono tzw. nowe domeny. Pozwalają one stworzyć krótką i chwytliwą nazwę związaną z branżą, w której działasz, np. .hotel (podróże i wypoczynek), .fitness (sport), .bar (lokal).

Najlepszym wyborem będzie użycie najbardziej popularnych rozszerzeń, a więc .pl, .com, .eu, .com.pl. Użytkownicy Internetu są do nich przyzwyczajeni i nie będą mieli problemu z zapamiętaniem nazwy Twojej witryny.

Używaj krótkiej nazwy domeny

jestemmilosnikiemczterechkolek.pl czy czterykolka.pl? Którą nazwę będzie Ci łatwiej zapamiętać? Oczywiście, że drugą.

Dlatego tak ważne jest, aby nazwa domeny była krótka i łatwa do zapamiętania. Co oznacza krótka? Najlepiej, jeśli zawiera maksymalnie 15 znaków. Przy długiej nazwie istnieje prawdopodobieństwo, że podczas wpisywania czytelnik może popełnić błąd i nie dostanie się na Twoją witrynę.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest użycie słowa kluczowego. Jeśli jesteś fotografem weselnym, możesz wykorzystać www.fotografweselny.pl. Co prawda Google przyznało, iż słowo kluczowe użyte w adresie URL nie wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania, jest jednak proste, a do tego od razu informuje o tematyce strony.

Nie używaj imienia i nazwiska w domenie

W listopadzie byłem na weselu Oli i… no właśnie. Choćbyś mnie chciał zabić nie przypomnę sobie imienia jej męża. Pewnie byłoby mi łatwiej, gdyby wesele było ze strony mojej rodziny, niemniej z tym jak bardzo nasz umysł nie lubi zapamiętywania nazwisk i imion świadczą hipotezy naukowców zawarte w książce „Psychology of Learning and Motivation”.

Jednym z powodów jest to, że imiona i nazwiska nie noszą żadnego lub prawie żadnego znaczenia. Nie mają w sobie szczegółów kim i jaki jesteś. O ile imię może być proste i możemy kojarzyć np. z mamą, tatą, siostrą to nazwisko może być długie i skomplikowane. Wyobrażasz sobie zapamiętać Krzekobrzegoszczyński?

Unikaj podwójnych liter i myślników

Stosowanie myślników i podwójnych liter może wprowadzić czytelnika w błąd. Potencjalny klient łatwiej zapamięta adres www.butyagatki.pl, niż www.buty-agatki.pl.

Takie adresy URL są podatne na literówki i mogą spowodować utratę ruchu. Najczęściej wybieramy domenę z myślnikiem, gdyż ta bez myślnika jest już zajęta. Pomyśl jaką radość sprawisz właścicielowi adresu bez znaku interpunkcyjnego, który zyska darmowy ruch Twoim kosztem.

Zrób analizę konkurencji

Sprawdź jakie nazwy domeny używa Twoja konkurencja. Zwróć uwagę na słowa kluczowe stosowane na stronie. Być może znajdziesz takie, które będziesz mógł użyć w swojej domenie.

Przeanalizuj profile w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Instagram itd. Sprawdź jakie nazwy fanpage używane są w Twojej branży. Możliwe, że któraś jest wolna i będziesz mógł użyć jako swoją domenę. Dołącz do grup społecznościowych i forów. Użyj słów kluczowych, które stosuje Twój potencjalny klient szukający informacji na tych grupach.

Skorzystaj z kreatora nazw domeny

Dalej nie masz pomysłu na domenę? Nic straconego. Skorzystaj z kreatorów, które stworzą dla Ciebie propozycje adresów URL.

Tego typu narzędzi jest mnóstwo, zarówno polskich jak i zagranicznych. Osobiście polecam Isitwp oraz AfterMarket.

Korzystając z angielskiego generatora, pamiętaj, aby stosować angielskie słownictwo. Przejdź do Isitwp i w wyszukiwarce wpisz słowo, a maksymalnie dwa, które chciałbyś użyć jako swoją nazwę domeny. Kliknij Generate Names.

Spójrz na propozycje dla sklepu z odzieżą. Dla przykładu wpisuję Clothes jako słowo kluczowe.

Lista propozycji stworzona dla zapytania Clothes
Lista propozycji wygenerowana prze Isitwp

Lista jest naprawdę długa, lecz nie każda propozycja będzie pasować. W powyższym obrazku zaznaczyłem 4 ciekawe propozycje, z których mógłbyś stworzyć nazwę domeny np. www.odziezonline.pl, www.twojeubrania.pl, www.ubraniadlaciebie.pl czy www.szafapelnaubran.pl. Niech poniesie Cię Twoja kreatywność!

Udało się, wybrałeś nazwę domeny. Musisz sprawdzić, czy domena jest wolna w Polsce. W tym celu przejdź do AfterMarket.pl i w wyszukiwarce domen wpisz wybraną nazwę. Kliknij Szukaj Domen.

Wpisz w wyszukiwarce AfterMarket.pl nazwę swojej domeny, aby sprawdzić czy jest wolna.
Wpisz w wyszukiwarce AfterMarket.pl nazwę swojej domeny, aby sprawdzić czy jest wolna.

Jeśli Twoja nazwa domeny będzie wolna, znajdzie się w rubryce Domeny Dostępne Do Rejestracji. Lista adresów URL będzie wyszczególniona wraz z rozszerzeniami oraz cenami. Do Ciebie należy wybór czy skorzystasz z oferty AfterMarket, a może innej firmy sprzedającej domeny.

Wyniki wyszukiwania w AfterMarket
Wyniki wyszukiwania w AfterMarket

AfterMarket ma również generator domen. Jeśli w tej samej „szukajce” wpiszesz frazę ogólną związaną ze swoją branżą, wyświetlą Ci się propozycje domen. Spójrz na przykład poniżej.

Lista propozycji nazw domeny podobnych do wyszukiwanej frazy w AfterMarket
Lista propozycji nazw domeny podobnych do wyszukiwanej frazy w AfterMarket

W wyszukiwarce użyłem słowa Moda. W rubryce Podobne Domeny znajdziesz propozycje, których możesz użyć dla nazwy swojej strony. Jest to szybki, najłatwiejszy i najlepszy sposób na znalezienie wolnej domeny.

Podsumowanie

Oto 6 porad i 2 narzędzia, które pomogą Ci wybrać najlepszą domenę dla swojej strony. Najważniejsze, aby Twój adres był jak najkrótszy (do 15 znaków), łatwy do zapamiętania, bez używania myślników i podwójnych liter i nawiązywał do tematyki strony.

Bartosz Hybza

Podziel się wpisem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj