Udostępnij wpis w świat

Kiedy chcesz stworzyć stronę internetową, decydujesz się na zakup hostingu i domeny. Wiele osób nie wie, że jako hosting mogą wykorzystać swój własny PC. Jak zainstalować WordPress na własnym komputerze?

Stronę www można stworzyć za pomocą edytorów kodów źródłowych (np. Notepad++) lub zwykłego notatnika. Aby projekt się udał, musisz znać języki kodowania HTML, CSS, Java czy PHP. 

Istnieje jednak sposób, który pozwala stworzyć stronę bez programowania przy użyciu Worpdress’a, zainstalowanego na własnej jednostce pracy. 

Pobierz i skonfiguruj program XAMPP

W tym celu pomoże Ci program XAMPP. Ta aplikacja zamienia Twój komputer w serwer, który obsługuje bazy danych MySQL oraz język PHP.

Wystarczy, że przejdziesz na TĘ STRONĘ i pobierzesz program zgodny z używanym przez Ciebie systemem. Po pobraniu rozpocznij instalację. Aplikacja instaluje się dokładnie tak samo jak każdy inny program komputerowy.

Po ukończeniu instalacji uruchom aplikację. Kliknij START przy Module: Apache i MySQL. Jeśli moduły zaświecą się na zielono, oznacza to, że serwer skonfigurowałeś poprawnie. 

Konfiguracja programu XAMPP

Utwórz bazę danych MySQL

WordPress potrzebuje bazy danych. Jej utworzenie jest banalne. Uruchom przeglądarkę i w adresie strony wpisz: http://127.0.0.1

Po przejściu na witrynę w prawym górnym rogu kliknij phpMyAdmin. Wybierz zakładkę Bazy danych, a następnie wpisz nazwę bazy i wciśnij Utwórz. Nazwa nie ma znaczenia, jednak niech Cię Twoja kreatywność nie poniesie – będziesz musiał użyć tej nazwy przy instalacji WordPressa.

Kliknij w prawym górnym rogu phpMyAdmin

Zainstaluj WordPress na własnym komputerze

W ten sposób Twój serwer jest przygotowany na instalację WordPress’a. Pobierz najnowszą wersję WP. Możesz go zdobyć ze strony twórców

Po ściągnięciu WP wejdź w folder, w którym zainstalowałeś XAMPP (domyślnie C://XAMPP), wybierz folder htdocs i rozpakuj w nim folder .ZIP z Twoim WordPress’em.

Rozpakowanie WordPress w folderze htdocs

Po wypakowaniu pora na instalację WordPress. W tym celu przejdź do przeglądarki, wpisz adres: http://127.0.0.1/wordpress

Instalacja WordPress'a

Kliknij przycisk Zaczynajmy i wypełnij pola według poniższego „wzoru”:

  • Nazwa bazy danych: nazwa, której użyłeś przy tworzeniu bazy danych,
  • Nazwa użytkownika: wpisz root,
  • Hasło: pozostaw puste,
  • Adres serwera bazy danych: localhost lub 127.0.0.1,
  • Prefiks: pozostaw wp_

Kliknij Wyślij. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostaniesz przeniesiony do kolejnego okienka, w którym musisz podać Tytuł strony, Opis strony, Hasło logowania do panelu administracyjnego, Twój adres e-mail. Po podaniu niezbędnych informacji kliknij Instaluj WordPress i voilà. Gotowe! 

Twoja strona została poprawnie zainstalowana. Możesz na nią wejść wpisując adres: Http://127.0.0.1/wordpress

Do panelu administracyjnego zalogujesz się poprzez wpisanie adresu: http://127.0.0.1/wordpress/wp-admin

Kokpit pojawi się po podaniu email oraz hasła użyte w ostatnim okienku instalacji WordPress’a.

Podsumowanie

Instalacja WordPress na własnym komputerze jest prosta. Pamiętaj, że taka strona nie będzie widoczna dla innych ludzi oraz w wyszukiwarce Google. Widzisz ją tylko Ty.

W takim razie, po co mi instalacja WordPress’a na własnym komputerze? 

Taka strona może posłużyć Ci do testowania motywów i wtyczek lub przeprowadzania zmian oficjalnej strony, dzięki czemu unikniesz niezaplanowanych błędów lub jej „uszkodzeń”.

W ten sposób możesz również rozpocząć tworzenie swojej strony, sklepu czy bloga, a po uzyskaniu efektu finalnego przeniesienie ich (wszystkich plików) na oficjalny hosting i domenę. 

Bartosz Hybza

Udostępnij wpis w świat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj