Podziel się wpisem

Startując z własnym biznesem lub stroną, musisz stworzyć logo, które będzie służyło do identyfikacji Twojej firmy. Jak wymyślić i zrobić samemu logo w kilku prostych krokach?

Tworząc stronę internetową, dochodzisz do momentu, w którym Twój motyw prosi Cię o wgranie loga strony. Przychodzą Ci na myśl symbole takich marek jak Nike, McDonald’s czy Mercedes.

Spędzasz godziny nad projektem. Kreślisz i wyrzucasz kolejne kartki papieru. Nie potrafisz ogarnąć Photoshop’a i Gimp’a. Ostatecznie decydujesz się na skorzystanie z oferty profesjonalnego grafika.

Okazuje się, że istnieje prosty sposób, za pomocą którego znajdziesz inspiracje i w 15-30 minut stworzysz logo.

Mit dotyczący loga i motywu strony

Mus posiadania profesjonalnego logo jest jednym z największych mitów marketingowych. Często wykorzystują go graficy i marketingowcy do naciągania klientów na kilkaset złotych.

Prawda jest taka, że zbyt dużo uwagi i czasu poświęcasz nad stworzeniem loga. Na początku swojej działalności powinieneś stworzyć logo i motyw jak najszybciej, a następnie skupić się na rozreklamowaniu strony wśród swoich idealnych klientów.

Nie wierzysz mi, że to działa? Skorzystaj z Internetowego Archiwum, w którym zobaczysz, jak zmieniał się wygląd poszczególnych stron na przestrzeni lat. Jako przykład spójrz na wygląd strony Chmurowisko.pl. Witryna nie posiadała logo, a czcionka nie obsługiwała polskich liter. Dziś to przedsiębiorstwo, które współpracuje z takimi firmami jak ING, DPD czy Alior Bank.

Archiwum stron internetowych

Jak zaprojektować logo? Skąd wziąć pomysł na znak firmowy?

Najtrudniejszą rzeczą może stać się wymyślenie wyglądu loga. Z pomocą mogą nam przyjść strony, na których można zakupić gotowe znaki graficzne.

Na stronie FreeLogoDesign możesz znaleźć setki pomysłów na logo, podzielone na kilkanaście kategorii. Nie licz jednak na unikalny wygląd. Są to proste symbole nawiązujące do branży, w której działasz.

Pomysły na logo możesz znaleźć na stronie FreeLogoDesign.

Zdecydowanie bardziej zaawansowane projekty znajdziesz w Envato Market. Wszystkie dostępne loga są do kupienia. Ceny są różne, zaczynają się od 9$.

Pamiętaj, że nie możesz skopiować przedstawionych emblematów. Są chronione prawami autorskimi. Połączenie elementów z różnych projektów, mogą dać niezły pomysł na logo dla Twojej strony internetowej.

Pomysły na logo dostępne w Envato Markets

Jeśli potrzebujesz darmowego motywu dla swojej strony, skorzystaj z 1400 szablonów, o których wspomniałem w tym artykule.

Jak stworzyć logo online bez użycia Photoshopa lub Gimpa?

Tworząc poprzedni akapit, nie wspomniałem o jeszcze jednej, zupełnie darmowej i według mnie najlepszej możliwości. Dzięki Canva możesz znaleźć pomysły i dostosować projekt do własnej potrzeby.

Jak stworzyć logo w Canva? Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zarejestruj się za darmo TUTAJ. Użyj do tego swojego konta Google, Facebook lub poczty email.

Po zalogowaniu do nowo powstałego konta z lewej strony wybierz Utwórz Projekt i poszukaj Logo. Otworzy Ci się nowa zakładka z „placem” roboczym o rozmiarach 500 x 500.

Jak stworzyć logo za pomocą Canva.com

W lewym menu masz do dyspozycji zakładkę Szablony, w której znajdują się gotowe projekty loga, podzielone na rodzaj branży, w jakiej działasz. Jeśli nie możesz znaleźć swojej branży, przewiń szablony, aż uzyskasz Wszystkie wyniki.

Szablony logo w Canva.com

Po wyborze koncepcji możesz dostosować wygląd. Zmianie może ulec tło, kolory, rodzaj czcionki, napisy. Możesz usuwać, dodawać i zmieniać.

Jak edytować logo w Canva?

Canva posiada elementy, które możesz wykorzystać dopiero po opłaceniu konta premium. Aby uniknąć zbędnej pracy zwracaj uwagę, aby elementy, które wybierasz zawierały napis DARMOWA w prawym dolnym rogu obrazka.

Kiedy masz gotowy projekt kliknij prawy górny przycisk Pobierz. Wybierając Strzałkę znajdującą się obok przycisku Pobierz, możesz zmienić formę publikacji swojego dzieła. W szybki sposób możesz wysłać plik emailem, dodać na grupę Facebook’ową lub osadzić na witrynie internetowej za pomocą kodu.

Jak udostępnić plik w Canva.com?

Zwróć uwagę na dwa „mankamenty” darmowej wersji Canva. Pierwszy z nich to tło. Tylko wersja premium pozwala na ustawienie przezroczystości. Drugi problem to brak możliwości zmiany wymiarów obrazka w darmowej wersji.

Jak usunąć i uzyskać przezroczyste tło loga?

Jeśli potrzebujesz przezroczyste logo, wykorzystaj darmowe narzędzie Removebg. Nie potrzebujesz się rejestrować, aby skorzystać z jego pełnych możliwości.

Kliknij przycisk Upload Images i wybierz plik (nie musi to być logo, osobiście korzystam z programu, aby usunąć tło z prywatnych zdjęć). Po kilku minutach narzędzie pokaże oryginalny obraz oraz ten po usunięciu tła.

Jak usunąć tło ze zdjęcia za pomocą Remove.bg
Usuwanie tła dzięki programowi Removebg

Jeśli wgrany plik będzie zawierał zbyt dużo szczegółów, może okazać się, że aplikacja nie wykona prawidłowo zadania. Ponadto darmowa wersja ogranicza wymiary pobieranego pliku.

Gdy program nie może poradzić sobie ze zdjęciem, możesz edytować je ręcznie. Dzięki „gumce” możesz wymazać lub przywrócić tło w określonym miejscu.

Jak zmienić wymiary loga?

Mimo że Canva oferuje zmianę wymiarów w swojej wersji premium, istnieje możliwość stworzenia projektu o niestandardowych wymiarach.

Zaloguj się na swoje konto i przejdź na stronę główną. Wybierz Utwórz Projekt i kliknij Wymiary niestandardowe. Podaj szerokość i wysokość obrazu.

Stwórz projekt w Canva za pomocą Wymiarów niestandardowych

Gdy otworzy Ci się zakładka z pustą kartą roboczą, wybierz Przesłane, a następnie dodaj plik z logiem za pomocą przycisku Prześlij obraz lub wideo. Pozostaje Ci dostosować rozmiar czcionek, tekstów itd. do nowego rozmiaru loga. Voilà!

Prześlij logo do Canva.com

Podsumowanie

Jeśli jesteś na początku drogi tworzenia strony lub firmy nie trać czasu na projektowanie loga. To strata czasu, a czas to pieniądz. Po co Ci przecudowne logo, skoro nikt nie będzie wiedział o Twoim istnieniu? Jeśli chcesz szybko stworzyć projekt skorzystaj z FreeLogoIdeas oraz Envato Market, aby znaleźć pomysł, a następnie wykorzystaj darmowe narzędzie Canva, aby wykonać projekt.

Bartosz Hybza

Podziel się wpisem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj