Podziel Się Wpisem

Chcesz ograniczyć nieupoważnionym osobom dostęp do podstrony? W tym celu możesz zabezpieczyć stronę lub fragment wpisu hasłem. Pomoże Ci w tym wtyczka Passster oraz edytor tekstowy WordPress.

Miesiąc temu poszukiwałem kamerzysty i fotografa na wesele. Przeglądając oferty, spotkałem się z informacją, że gotowe materiały zostaną udostępnione w spersonalizowanym folderze online, zabezpieczonym hasłem.

Postanowiłem, że w tym wpisie pokażę Ci, jak w prosty i szybki sposób zabezpieczysz stronę, podstronę, katalog, a nawet część wpisu hasłem.

Do wykonania zadania posłuży „narzędzie” Wyświetlania wbudowane w ustawienia wpisu i stron WordPress. Do ograniczenia widoczności treści użyj darmowej wtyczki Passster.

Zabezpiecz stronę hasłem w edytorze WordPress

Mając gotową stronę internetową, wybierz podstronę, którą chcesz zabezpieczyć hasłem. Jeśli nadal masz problem z wyborem motywu i wyglądu strony to skorzystaj z mojego poradnika 1400 darmowych szablonów WordPress.

Z Kokpitu Administratora wybierz Strony -> Wszystkie strony. Kliknij na nazwę strony, którą chcesz zabezpieczyć hasłem.

Wybierz stronę, aby zabezpieczyć hasłem.
Wybierz stronę, aby zabezpieczyć hasłem.

Będąc w edytorze strony, upewnij się, że masz zaznaczoną Zębatkę w prawym górnym rogu. Z opcji Wyświetlanie kliknij Publiczne i wybierz Zabezpiecz hasłem. Pojawi Ci się pole do wpisania hasła. Przypisz hasło do podstrony i kliknij Zaktualizuj.

Nadawanie hasła podstronie WordPress
Nadawanie podstronie hasła

W ten sposób cała zawartość podstrony zostaje zabezpieczona hasłem. Treść ukaże się po poprawnym podaniu kodu dostępu.

Podstrona Menu zabezpieczona hasłem
Podanie prawidłowego hasła pozwoli uzyskać dostęp do podstrony Menu

Jak zabezpieczyć hasłem fragment wpisu na blogu?

Przeglądając strony www takie jak Forbes.pl lub Wyborcza.pl napotkasz się z ograniczoną widocznością artykułu. Oznacza to, że możesz przeczytać ok. 10% wpisu, a do reszty uzyskasz dostęp, płacąc za subskrypcję.

Przykład Artykułu dostępnego dla subskrybentów
Przykład artykułu na Forbes.pl

Jak stworzyć subskrypcyjny dostęp do artykułów pokażę Ci w kolejnych wpisach. W tym artykule chcę, byś dowiedział się, jak zabezpieczyć część wpisu hasłem. Aby uzyskać wspomniany rezultat, możesz użyć wtyczki Passster.

Passster to darmowa wtyczka WordPress, którą znajdziesz w oficjalnym zbiorze pluginów i motywów WordPress. Jak zainstalować wtyczkę WordPress dowiesz się z TEGO ARTYKUŁU.

Passster aktywny? Świetnie, przejdź do Ustawienia -> Passster. Pora na konfigurację wtyczki.

Masz do wyboru dwie opcje zabezpieczenia. Możesz użyć hasła lub captcha. Zdecydowanie bardziej polecam korzystanie z opcji Password. W kolejnym polu musisz podać hasło. Wpisz własne lub użyj wbudowanego generatora.

Gdy ustalisz zabezpieczenie, wyświetli się shortcode. Skopiuj i wklei we fragment artykułu, który chcesz ukryć. Zanim opuścisz konfigurator wtyczki, pamiętaj, aby Zapisać ustawienia.

Konfiguracja wtyczki Passster.
Konfiguracja wtyczki Passster.
Dodawanie shortcode do wpisu
Zabezpieczanie akapitu wpisu hasłem

Wygląd wpisu w WordPress zabezpieczonego hasłem
Wygląd akapitu zabezpieczonego hasłem

Wygląd zabezpieczonego akapitu nie powala. Treść jest po angielsku, a kolorystyka nie współgra z wyglądem strony. Zmian dokonasz dzięki wbudowanemu wizualnemu edytorowi.

Przejdź do przygotowanego wpisu i kliknij z górnego panelu Dostosuj. Z lewego sidebar wybierz Passster i dokonaj zmian wyglądu.

Dostosuj wygląd zabezpieczenia wpisu hasłem
Dostosuj wygląd zabezpieczenia
Z opcji dostosuj wybierz Passster
Wybierz Dostosuj -> Passster

W opcji General możesz ustawić kolor tła oraz padding (margines wewnętrzny między obramowaniem a zawartością obiektu) i margin (margines zewnętrzny między obramowaniem a sąsiadującym obiektem).

Form Instructions to zakładka, która powinna Cię najbardziej zainteresować. W polu Headline podajesz tytuł komunikatu. Nazwę go „Artykuł zabezpieczony hasłem”. Ustalasz wielkość i grubość czcionki oraz kolor nagłówka.

Placholder text to nic innego jak tekst, który wyświetlany jest w miejscu wpisania hasła. Ja użyję zwrotu „Wprowadź hasło…”.

Ostatnim elementem do edycji pozostaje Instructions text. Jest to idealne miejsce, aby wyjaśnić czytelnikowi, w jaki sposób może uzyskać hasło. Być może wystarczy, aby wysłał wiadomość poprzez Formularz Kontaktowy lub zapisał się na listę mailingową?

Error Massage to zakładka, w której określasz jaki komunikat wyświetli się odbiorcy, gdy wpisze niepoprawne hasło. Dostępne opcje pozwolą Ci określić wielkość i grubość czcionki, kolor tekstu oraz tła.

Ostatnim krokiem jest konfiguracja przycisku zatwierdzenia (Button). Możesz ustalić tekst, kolor, kolor tła, kolor przycisku i tła po najechaniu myszką.

Wygląd skonfigurowanego zabezpieczenia wpisu za pomocą Passster
Efekt konfiguracji wyglądu Passster

Wtyczka może posłużyć nie tylko do zabezpieczenia części wpisu, ale również treści na Stronie Głównej, Stronie Kontaktowej czy każdej innej podstronie.

W Kokpit Administratora -> Ustawienia -> Passster -> Options możesz ustawić używanie plików Cookie. Dzięki tej opcji czytelnik nie będzie musiał wpisywać hasła przy każdym wejściu na stronę lub artykuł.

Wtyczka ma funkcję wsparcia AMP. Optymalizuje czas ładowania i działania pluginu na urządzeniach mobilnych.

Dodatkowe funkcje wtyczki Passster
Dodatkowe funkcje wtyczki Passster

Podsumowanie

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją stronę przed „tajemniczymi klientami”, spersonalizować treść do odbiorcy lub ograniczyć widok dla konkretnych osób, ustaw dostęp po podaniu hasła. W tym celu pomogą Ci narzędzia Wyświetlanie dostępne w edytorze Stron i Wpisów oraz wtyczka Passster.

Bartosz Hybza


Podziel Się Wpisem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj