Udostępnij wpis w świat

Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową, musisz wybrać firmę, która oferuje hosting stron www. Na pierwszych dwóch stronach wyszukiwania Google znajdziesz co najmniej 17 firm hostingowych. Którą z nich wybrać?

Możesz podjąć decyzję, stosując słynną wyliczankę „wpadła bomba do chałupy”, jednak tego wyboru nie pozostawiłbym losowi. Bartek, to jaki jest dobry hosting pod WordPress? Oto lista 6 czynników, na które zawsze zwracam uwagę przed wyborem.

Określ rodzaj projektu

Tworzysz stronę firmową? A może otwierasz sklep internetowy? Określenie rodzaju projektu jest jedną z najważniejszych czynności przy wyborze firmy hostingowej.

Jeśli robisz stronę opartą o WordPress, która będzie przedstawiała ofertę firmy, a miesięcznie odwiedzi ją kilkuset klientów, nie potrzebujesz serwera z podwyższonymi parametrami.

Gdy szukasz hostingu dla sklepu internetowego, nie możesz pozwolić sobie na fuszerkę. Musisz mieć gwarancję, że przy dużej liczbie produktów i kupujących Twój hosting nie odmówi współpracy i np. ograniczy dostęp do sklepu lub będzie wczytywał go godzinami.

Określ rodzaj swojego projektu, aby ustalić jaki hosting stron wybrać.
Im większa strona i więcej odwiedzających tym lepszy hosting potrzebujesz

Przetestuj Support

Sprawa z hostingiem jest o tyle poważna, że prowadząc sklep lub blog, jest to Twoja forma zarobku. Każda minuta awarii to strata Twoich pieniędzy. Jak chcesz ją zgłosić, skoro nie będzie kontaktu z Supportem?

Najlepszy hosting to ten z całodobową obsługą klienta.
Który hosting wybrać? Ten, który ma najlepszą obsługę klienta.

Zwróć uwagę na godziny pracy obsługi klienta. Niektóre firmy hostingowe oferują wsparcie 24 godziny, 7 dni w tygodniu, a inne w określonych godzinach. Sprawdź, jak działa Support, jak szybko odpisuje, jak rozwiązuje problemy. Część firm przypisuje indywidualnego opiekuna, inne posiadają FAQ, w którym znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a jeszcze inne nie posiadają telefonicznej obsługi klienta.

Porównaj cenę hostingu

Wykupienie dobrego hostingu to koszt ok. 25 zł miesięcznie lub 200 zł za pierwszy rok wynajmu. Przed podjęciem decyzji sprawdź, ile kosztuje ewentualne przedłużenie hostingu po roku. Niektóre firmy oczekują płatności w wysokości 10-krotności początkowej opłaty!

Koniecznie porównaj oferowane parametry względem ceny. Kilka firm hostingowych oferuje darmowy okres próbny. Warto z niego skorzystać, aby sprawdzić możliwości serwera.

Hosting stron kosztuje ok. 25 zł miesięcznie. Zwróć uwagę ile wyniesie ta cena po odnowieniu rocznym.
Tani hosting stron www możesz wykupić już za 25 zł miesięcznie

Sprawdź dostępność Certyfikatu Bezpieczeństwa SSL

Certyfikat Bezpieczeństwa SSL to narzędzie, które zapewnia poufność przesyłanych danych. Jest wymagany dla sklepów internetowych, forów dyskusyjnych, a nawet stron, na których znajduje się formularz kontaktowy czy newsletter.

Posiadanie certyfikatu SSL jest jednym z ważniejszych czynników, który wpływa na miejsce w wynikach wyszukiwania Google (pozycjonowanie). Jego obecność zwiększa wiarygodność i bezpieczeństwo strony.

Warto sprawdzić, czy firma oferująca hosting stron pozwala na dodanie darmowego certyfikatu Let’s Encrypt. Zdarza się, że nie ma takiej możliwości i będziesz zmuszony do wykupienia prywatnego klucza. Koszt własnego certyfikatu SSL to ok. 100 zł za pierwszy rok. Po co płacić, jeśli istnieje darmowa alternatywa?

Sprawdź czy możesz dodać darmowy certyfikat SSL Let's Encrypt
Sprawdź czy hosting oferuje darmowy certyfikat SSL Let’s Encrypt

Wybierz hosting stron z dobrymi parametrami

Hosting stron internetowych to nic innego jak komputer o wysokiej klasy wyposażeniu. Musi mieć dobry procesor, odpowiednią ilość RAM i dobry dysk, aby działał płynnie.

Uspokoję Cię, nie musisz znać się na specyfikacji technicznej. Ja zwracam uwagę na największą pojemność dysku i pracę na dyskach SSD, możliwość integracji z Cloudflare, obsługę protokołu HTTP/2 oraz częste tworzenie kopii zapasowej plików.

Miej na uwadze, że WordPress ma swoje wymagania. Dobry hosting musi oferować PHP w wersji minimum 7.0 (lepiej korzystać z najnowszej 7.3) oraz bazę MySQL oznaczoną 5.6.

Najlepszy hosting oferuje najwyższe zasoby
Najlepszy hosting oferuje najwyższe zasoby

Backup to podstawa dobrego hostingu

WordPress to najpopularniejszy system CMS. Stworzony na otwartym i wolnym oprogramowaniu jest łakomym kąskiem dla hakerów. Aby tego uniknąć, konieczne jest aktualizowanie plików, wtyczek i motywów.

Stosowanie pluginów, a nawet ich aktualizowanie może spowodować, że Twoja strona przestanie działać. W takiej sytuacji może pomóc Ci tworzenie kopii zapasowej plików.

Jeśli wybierzesz hosting stron www, który oferuje tworzenie backupów, nie będziesz musiał przejmować się awariami. Firmy hostingowe w określonych odstępach czasu automatycznie tworzą kopie zapasowe wszystkich plików, które znajdują się na Twoim serwerze.

Osobiście stawiam na tworzenie kopii zapasowych jak najczęściej. Wiem doskonale, że masz mało czasu i nie będziesz pamiętał, aby samemu je wykonywać. Z tego powodu wybierz hosting stron, który oferuje jak najczęstsze ich tworzenie.

Który hosting wybrać? Wybierz taki,w którym kopie zapasowe wykonywane są jak najczęściej.
Hosting do stron www Zenbox tworzy kopie zapasowe co 6 godzin.

Podsumowanie

Oto 6 czynników, którymi kieruje się przy wyborze najlepszego hostingu dla strony opartej o WordPress. Który hosting Ty wybierasz? Jakimi czynnikami się kierujesz? Podziel się nimi w komentarzu.

Bartosz Hybza

Udostępnij wpis w świat

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli chodzi o porównanie zawsze można skorzystać z usług porównywarek. Dużo ofert i czarno na białym co się opłaca 🙂 Dzięki za wpis! Polecamy się 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj